Taśma spinająca poliestrowa a stalowa


Coraz większa popularność taśm poliestrowych sprawiła, że wiele przedsiębiorstw zrezygnowało z wykorzystania tradycyjnych, stalowych taśm. Choć taśmy PET to wyjątkowo elastyczne i wytrzymałe taśmy, przeznaczone do wiązania różnorodnych ładunków, taśmy stalowe wciąż sprawdzają się w pakowaniu ciężkich ładunków paletowych. Przysłużyły się szczególnie w przemyśle ciężkim, w budownictwie, branży stalowej i ceramicznej. Ulepszane przez lata i wzmacniane dodatkowymi powłokami chroniącymi przed korozją są dziś równie trwałe i wytrzymałe co taśmy poliestrowe. Taśma spinająca poliestrowa posiada jednak wiele zalet, które sprawiły, że zaczęła ona stopniowo wypierać swoją poprzedniczkę.

Lekka, wyjątkowo bezpieczna taśma poliestrowa (taśma PET) umożliwia przedsiębiorcom łatwiejszy i szybszy jej montaż. Dzięki surowcowi, z którego jest wykonana, posiada wysoki stopień elastyczności, który zapewnia towarowi wysoką odporność na uszkodzenia. Wszelkie odchylenia towaru podczas transportu, zmiany lokalizacji, a nawet silnie uderzenia nie są w stanie naruszyć towaru. Pod warunkiem, że jest on właściwie zapakowany, a wykorzystane do tego maszyny są odpowiednio serwisowane. Taśma, bez względu na to, czy jest to taśma spinająca poliestrowa czy stalowa, powinna być dobrze dobrana do specyfiki danego towaru. Tylko wypełniając dokładnie wspomniane wymogi, możemy bezpiecznie zapakować dany towar.

W przypadku niektórych materiałów oraz ładunków paletowych najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór taśmy stalowej. Profile stalowe, zbrojenia budowlane, szalunki, rury żeliwne, gąski ołowiu lub miedzi, szkło w taflach to materiały ciężkie, o wyjątkowo dużych rozmiarach. Ich gabaryty oraz charakter surowców, z których są wykonane powodują, że ich załadunek, transport, a nawet przechowywanie jest trudne i wiąże się ono z wieloma zagrożeniami. W ich przypadku wskazane będzie wiązanie ich za pomocą wiązarek wykorzystujących taśmy stalowe.

Ładunki, które ze swojej natury są giętkie lub elastyczne potrzebują stabilnego zabezpieczenia. Takim materiałem są między innymi stalowe blachy. Elastyczna taśma poliestrowa nie byłaby w stanie trwale ich zawiązać, dlatego w ich przypadku niezbędne jest wykorzystanie stalowej taśmy. Całkowicie odmienną sytuacją jest ta, w której zapakowany towar może lub ma skłonność do zmniejszania swojej objętości. Może dojść do tego podczas transportu, gdy zmienia się chociażby temperatura otoczenia, albo wraz z upływem czasu, w trakcie którego trwania towar jest składowany w jednym miejscu. W takich przypadkach należy zastosować taśmę PET, która charakteryzuje się większą elastycznością niż taśma stalowa.

Powyższe przykłady dowodzą, że wybór najbardziej optymalnej taśmy zależy od specyfiki danego ładunku. Przez jej zakupem warto zatem o pomoc poprosić specjalistów z branży zajmującej się systemami pakowania oraz maszynami do tego służącymi. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami.

Wybór taśmy spinającej poliestrowej przystwarza Ci dylematów?

Napisz do nas lub zadzwoń – szybko je rozwiążemy.